Planetarium w Szkole Łacińskiej w Malborku PROJEKT I REALIZACJA PLANETARIUM 3D

Projektowanie

Realizacja

Konsulting

BUDOWA PLANETARIUM 3D W SZKOLE ŁACIŃSKIEJ W MALBORKU


Delta wygrała przetarg na kompleksową realizację planetarium „pod klucz” w zrewitalizowanym budynku powstałej w XIV wieku sąsiadującej z zamkiem krzyżackim Szkoły Łacińskiej.  Do czasu  rewitalizacji  jedynym śladem obiektu były ruiny w ciągu murów obronnych w Malborku.

Szkoła Łacińska w Malborku została zbudowana w 1352 r. przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Winricha von Kniprode. Obiekt powstał na skarpie przy Nogacie nieopodal malborskiego zamku. Działającą w nim szkołę w 1866 roku przeniesiono w inne miejsce i odtąd budynek służył jako magazyn. W 1899 r. zabytek częściowo spłonął. Odbudowano go, ale w 1945 r. został w dużej mierze ponownie zniszczony.

Projekt planetarium przewidywał instalację na poddaszu obiektu na kondygnacji 5+ w sąsiedztwie obserwatorium astronomicznego. Ponieważ koncepcja planetarium zrodziła  się już po wykonaniu obiektu i zamknięciu otworów okiennych witrynami szklanymi, pojawiła się trudność w przetransportowaniu elementów kopuły o średnicy 6m na wysokość 25 m nad poziom gruntu posadowienia budynku ! Klatki schodowe były zbyt wąskie do przeprowadzenia tej operacji a winda zbyt mała.
Dla realizacji zadania Delta była zmuszona ponownie zdemontować witryny szklane frontowej elewacji budynku i przetransportować specjalistycznym dźwigiem elementy kopuły planetarium na wysokość 25 m! Operacja zakończyła się sukcesem.

Delta zbudowała cały obiekt planetarium zwieńczony kopułą wykonaną w sztywnej technologii z kompozytu GRP. Wnętrze kopuły wyposażono w  system wentylacji, oświetlenie architektoniczne, nagłośnienie projekcyjne w  systemie Dolby 5.1. Projekcje 3D realizuje projektor Barco F35 AS3D wyposażony  w lustrzaną optykę sferyczną. Planetarium oferuje projekcje planetarne  i filmy edukacyjne w  technice stereoskopowej  3D. System synchronizacji stereopary zapewnia sześciokanałowy dystrybutor IR DCS  oraz zespół promienników. Projekcja stereoskopowa odbywa się w technologii aktywnej z wykorzystaniem okuarów Xpanda. 



ZAPRASZAMY !

Powrót do realizacji