PROJEKT I KOMPLEKSOWA REALIZACJA WYSTAWY STAŁEJ ORAZ KINA 3D DLA MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO W NOWEJ SŁUPI
Delta sp.j. w ramach zadania „zaprojektuj i zbuduj” zrealizowała unikalną w skali światowej wystawę stałą w nowym Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego (MSHS) w Nowej Słupi. Prace trwały od jesieni 2019r. przez okres dwóch kolejnych lat, do października 2021r. Zamawiającym była Gmina miasta Nowa Słupia.
Autorami koncepcji i scenariusza wystawy byli naukowcy – profesor dr hab. Szymon Orzechowski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz dr Andrzej Boczarowski z Uniwersytetu Śląskiego, którzy objęli również patronatem realizację zadania.
Projekt budynku oraz wystroju wnętrza powstał w znanej kieleckiej pracowni architektonicznej G2 Architekci. Generalnym wykonawcą obiektu było przedsiębiorstwo budowle P.P.U.H. Agro-Bud ze Starachowic.
Delta sp.j. Krentowski Hus zaprojektowała i zrealizowała wystawę stałą muzeum, m.in: oprawę scenograficzną, dioramy, interaktywne systemy multimedialne, wszelkie instalacje teletechniczne, system zarządzania ekspozycją DCS (Delta Control System), wykonała i dostarczyła wybrane eksponaty – repliki zabytków historycznych oraz postacie z epoki. W ramach zadania zbudowane zostało również profesjonalne kino 3D na 55 miejsc wraz z dostawą foteli i wysokiej jakości wyposażeniem technologicznym.
W nowej placówce w nowoczesny i kompleksowy sposób przedstawiona została historia żelaza w kosmosie i na ziemi oraz początki metalurgii w Górach Świętokrzyskich.
Specjalnie zbudowana kameralna sala kinowa jest przeznaczona do prezentacji w nowoczesnej formie 3D stereo film przedstawiającego „Genezę Żelaza”. Projekcję filmu wyprodukowanego na potrzeby MSHS realizowano w wysokiej rozdzielczości 2,4K i dookólnym nagłośnieniu dolby surround 5.1.
Nowe MSHS zawiera wiele unikalnych, wysokiej rangi eksponatów, m.in. duży fragment meteorytu powstałego wskutek wybuchu supernowej, który jest jednym z niewielu takich odłamków na świecie. Ten meteoryt i żelazo w nim zawarte mają ponad 4,5 miliarda lat ! To jeden z najstarszych obiektów w historii Układu Słonecznego”. Pośród zbiorów możemy też zobaczyć replikę sztyletu faraona Tutanchamona z 1323 p.n.e., którego ostrze stanowiące przez stulecia zagadkę, zostało wykonane właśnie z meteorytu. Zobaczymy również replikę miecza rzymskiego znalezionego w Starachowicach czy unikalne naczynie terra sigillata ze stemplem PROMITIVS z II-III w.
W obiekcie zaprezentowano również modele postaci ludzkich w oryginalnych strojach z epoki. Modele wykonane zostały przez światowej sławy artystkę i rzeźbiarkę Martę Szubert. Postacie zachwycają realizmem i doskonałością wykonania o niespotykanej wręcz jakości i wierności w kształtach jak i detalach. Już na holu przywitalnym zobaczymy hutników pracujących przy piecu dymarskim. Dalej na wystawie odnajdziemy rekonstrukcję chaty przeworskiej z tkaczką podczas pracy, zaś w sekcji historii hutnictwa warsztat kowalski z kowalem wykuwającym żelazo.
W muzeum zestawiono ze sobą dwie równoległe kultury z tamtego okresu (Imperium Romanum vs Barbaricum) tj. świat bogatego Imperium Rzymskiego oraz Kultury Środkowoeuropejskiej, będącej w ówczesnym okresie pod silnymi wpływami Rzymian. Przed wejściem na trakt witają nas dwie postacie wojowników – legionisty rzymskiego w bogatej zbroi oraz rodzimego “barbarzyńcy” w skórzanym odzieniu. Po wejściu na wystawę z jednej strony przejdziemy się po kamiennym trakcie rzymskim z bogatymi willami i zajrzymy do atrium z dostojnikiem rzymskim, z drugiej za ścianą wąwozu lessowego zobaczymy w oddali drewnianą wioskę przeworską, a obok replikę chaty przeworskiej.
Nie każdy wie, że to właśnie w Górach Świętokrzyskich na przełomie starej i nowej ery działało jedno z największych centrów hutniczych w tzw. barbarzyńskiej Europie. W ciągu 60 lat archeolodzy odkryli tu blisko 400 tys. ziemnych pieców hutniczych, w których nasi przodkowie przetopili ponad 8 tys. ton rudy ! Nowe MSHS powstało na bazie istniejącego już od 1960r. starego obiektu – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi, które zostało zbudowane dosłownie na stanowisku archeologicznym po starożytnych dymarkach – tzw. „piecowisku” sprzed 2 tys. lat. Na stanowisku tym prezentowany jest kolejny film 3D, przedstawiający technikę budowy starożytnych pieców oraz proces wytopu żelaza w piecach dymarskich tradycyjną metodą sprzed kilku tysiecy lat.
Obiekt muzeum został wyposażony również w salę edukacyjną zawierającą dwa wielkoformatowe interaktywne stoły dotykowe z makietami terenu obejmującego działalność starożytnego hutnictwa na obszarze woj. świętokrzyskiego.
Muzeum został otwarte dla ruchu turystycznego 17 grudnia 2021r.
Zapraszamy !
Autorzy scenariusza i wykonawcy obiektu oraz wystawy stałej MSHS:
Autorzy szczególowej koncepcji wystawy i scenariuszy – dr hab. Szymon Orzechowski, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego ; dr Andrzej Boczarowski, Uniwersytet Śląski
Projekt budowlany, architektury budynku i wystroju wnętrz – G2 Architekci, arch. Wojciech Głowacki / CEO
Projekt i realizacja scenografii, eksponatów, wyposażenia technologicznego wystawy – Delta sp.j. Krentowski Hus – Janusz Krentowski, Leszek Hus
Projekt i realizacja wyposażenia technologicznego kina “Geneza Żelaza” – Delta sp.j. Krentowski Hus – Janusz Krentowski, Leszek Hus
Projekt i realizacja dioram przyrodniczych – Aleksandra Kowalska
Produkcja filmowa 2D/3D – 3D Artisan Michał Husiak
Projekty i realizacja modeli postaci – Marta Szubert
Generalny Wykonawca – P.P.U.H Agro-Bud Starachowice
Multimedia interaktywne
Nasze technologie
Technika kinowa
Technika wystawiennicza
Technologie 3D