MOA – Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach PROJEKT I REALIZACJA WYPOSAŻENIA TECHNOLOGICZNEGO

Projektowanie

Realizacja

Konsulting

MOA – Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach


Delta sp.j. jako podwykonawca firmy komputerowej  Cezar sp. z o.o. zaprojektowała i wykonała wyposażenie technologiczne planetarium oraz auli multimedialnej w nowym obiekcie MOA – Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach.

Rozbudowane, a właściwie na nowo wybudowane historyczne centrum astronomiczne MOA powstałe w 1964r, to jedyna tego typu placówka nie tylko na “Ścianie Wschodniej”, ale i w skali całej Polski. MOA to super nowoczesna baza astronomiczna dla młodzieży z planetarium, obserwatorium astronomicznym, salą konferencyjną, laboratoriami i zapleczem noclegowym. Ale to również oryginalna od strony architektonicznej budowla umiejętnie wpisana w ukształtowanie terenu. Tym bardziej miło nam było uczestniczyć w tak prestiżowym zadaniu.

Delta zaprojektowała i dostarczyła wyposażenie dla obiektu planetarium. Na kopułę o średnicy 8 m świeci nowoczesny projektor laserowy Barco wyposażony w obiektyw sferyczny, pracujący w rozdzielczości 4K, rzutując obraz na kopule w jakości 2,4K pix i jasności 12 000 Lumens. Rzutnik został uniesiony na wysokość 2m i zabudowany w specjalizowanym koszu projektorowym.

Wraz z naszym partnerem technologicznym – Plenetarium Bajkonur, zainstalowaliśmy dedykowany komputer prezentacyjny (Master PC + Image Generator) oraz profesjonalne oprogramowanie „astronomiczne” SpaceCrater dla pokazów nieba w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie SpaceCrater generuje obrazy nieba, obiekty i zjawiska astronomiczne, prezentuje gotowe skrypty .
Prezentacja obsługiwana jest z dedykowanego bezprzewodowego tabletu, co zapewnia mobilność i łatwość obsługi treści przez prowadzącego.
Planetarium MOA wyposażone zostało w autorski system Delty zintegrowanego sterowania DCS – Delta Control System. Urządzenia i nastawy zostały zwizualizowane na ekranie dotykowym  10” zainstalowanym w formie sterownika desktop na stanowisku prowadzącego. DCS steruje pracą projektorów, poziomem nagłośnienia i oświetleniem efektowym LED kopuły.
Dopełnienie wyposażenia planetarium dostarczonego przez Deltę stanowią fotele z pochylanymi oparciami, wykonane na specjalne zamówienie przez naszego partnera – Megan Seating.

Obok obiektu planetarium Delta wyposażyła również salę multimedialną w nowoczesne systemy audiowizualne – cyfrową konsolę mikserską, nagłośnienie, ekran projekcyjny, laserowy projektor, a także w fotele audytoryjne.

 

Powrót do realizacji