MAZURSKIE CENTRUM BIORÓŻNORODNOŚCI I EDUKACJI PRZYRODNICZEJ „KUMAK” W URWITAŁCIE PROJEKT I REALIZACJA WYSTAWY STAŁEJ

Projektowanie

Realizacja

Konsulting

 MAZURSKIE CENTRUM BIORÓŻNORODNOŚCI I EDUKACJI PRZYRODNICZEJ „KUMAK” W URWITAŁCIE


Delta sp.j. zaprojektowała oraz zrealizowała nowoczesną interaktywną wystawę przyrodniczą pt. Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „KUMAK” w Urwitałcie. Obiekt powstał na bazie istniejącej już w latach 70-tych XX wieku Stacji Terenowej Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w Urwitałcie pod Mikołajkami.  Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 23 listopada 2023r.

Stacja Kumak  to nowoczesne centrum badań nad bioróżnorodnością oraz miejsce edukacji ekologicznej. Kumak posiada unikatową architekturę opartą na bazie dwóch budynków zaprojektowanych na planie koła. Wtapiają się one doskonale w otoczenie. Autorem projektu architektonicznego obiektu, wystroju wnętrz oraz współautorem wybranych eksponatów jest pracownia Kwadratura z Warszawy.

Pierwszy budynek pełni funkcje dydaktyczną – to laboratoria, sala seminaryjna wraz z zapleczem noclegowym. Drugi budynek pełni funkcję edukacyjną i mieści się w nim wystawa przyrodnicza KUMAK, sprofilowana pod kontem bagiennych ekosystemów wodnych.

KUMAK zawiera ponad 20 unikalnych akwariów z podświetlanymi infografikami, przedstawiających bioróżnorodność organizmów w małych zbiornikach wodnych i kałużach, zarówno organizmy rodzime jak i inwazyjne. Pośród akwariów, terrariów i paludariów możemy  napotkać m.in. unikalny zbiornik z możliwością zamaczania rąk, terrarium z torfami i kamerą obserwacyjną, akwaria z lupami, czy wielkogabarytowe akwarium mierzące 2,5m długości tzw. „Brudne oczko”, przedstawiające zanieczyszczenia i śmieci z mazurskich jezior, pozostawiane przez pseudo-turystów.

Obok zwiedzania akwariów na wystawie możemy przejść ścieżką edukacyjną przez mokradła, zajrzeć w głąb trzcinowiska obserwując i nasłuchując zamieszkujące je ptaki czy odbyć spacer po dnie jeziora w poszukiwaniu organizmów zasiedlających strefę podwodną trzcinowisk. Możemy też samodzielnie uwić gniazdo ptaka „wodnego” z przygotowanych na stanowisku patyków a także bezpiecznie podejść do modelu Barszczu Sosnowskiego i przyjrzeć się mu z bliska bez obawy o poparzenie.

Duże wrażenie robią również realistyczne giga-modele owadów – larwy ważki, modele komarów i jętek, zainstalowane na elektrycznych windach w przestrzeni nad ekspozycją strefy parteru.

Kumak to także nowoczesna wystawa interaktywna. Znajdziemy tu wiele unikalnych eksponatów multimedialnych, m.in. interaktywne info-kioski tematyczne, holobox przedstawiający animację z cyklem życiowym komarów, lornetkę wirtualną 3D z animacją VR przedstawiającą wykluwanie się i lot ważki, sandbox, mechatroniczne eksponaty zawiesin glonów czy badania PH płynów, 6-metorywy rdzeń torfowy z wielkogabarytową tablicą magnetyczną, czy stanowiska odsłuchowe z formie kulistych foteli do wsłuchiwania się w koncerty żab.

Jedną z największych atrakcji wystawy jest również kino sferyczne 3D „W kropli wody”, prezentujące wysokiej jakości animację z organizmami żyjącymi w małych zbiornikach wodnych. Uzupełnienie kina stanowią dwa unikalne kioski sferyczne o średnicach po 80cm autorskiego projektu Delty, zainstalowane przed salą kinową, umożliwiające wybranie poszczególnych organizmów pokazywanych w kinie sferycznym 3D i przyjrzenie się im z bliska.

Na wystawie zbudowano również strefę malucha z atrakcjami edukacyjnymi dla najmłodszych.

Zapraszamy !


Patrz  też  na youtube:   Uroczyste  otwarcie wystawy Kumak

Powrót do realizacji