PROJEKCJA NA KULĘ


PROJEKCJA NA KULĘ .Science On a Sphere® (SOS) to ogólnoświatowy system wyświetlania, wykorzystujący komputery i projektory wideo do wyświetlania danych planetarnych na sferze. Powstaje efekt analogiczny do olbrzymiego, animowanego globu. Naukowcy z NOAA opracowali technologię Science On a Sphere® która pomaga zobrazować  Earth System osobom w każdym wieku. Na sferze mogą być wyświetlane animowane obrazy burz atmosferycznych, zmiany klimatu i temperatury oceanu, złożone procesy środowiskowe, a także inne planety i ich właściwości w sposób intuicyjny i urzekający. Science On a Sphere® rozszerza cele programu edukacyjnego NOAA.  Ma on na celu zwiększenie zrozumienia procesów i zjawisk zachodzących na Ziemi, w oceanach, w atmosferze czy w kosmosie.  Mając ogromne doświadczenie i wiedzę o Ziemi, oceanach i atmosferze Ziemi, NOAA wykorzystuje Science On a Sphere® jako narzędzie do uzupełniana programów edukacyjnych w ośrodkach naukowych, uniwersytetach, parkach tematycnych, muzeach przyrodniczych na całym świecie.

Projekcja na kulę odbywa  się poprzez  mapowanie obrazu na powierzchnię kuli za pośrednictwem czterech projektorów data/video oraz dedykowanego oprogramowania. Oprogramowanie to realizowane jest przez specjalizowany media-serwer.

Delta oferuje projekt i instalację oraz wsparcie inżynierskie przy realizacji  projektu SOS.  
Zapraszamy instytuty naukowe, jednostki  badawcze, parki tematyczne, jednostki edukacyjne do zapoznania się projektem i wdrożenie systemu SOS.

 

 • PROJEKCJA WEWNĄTRZ KULI
 • PROJEKCJA WEWNĄTRZ KULI
 • PROJEKCJA WEWNĄTRZ KULI

PROJEKCJA WEWNĄTRZ KULI


Projekcja wewnątrz kuli realizowana jest w  technologii  tylnej  projekcji  na akrylową kulę bądź kulisty dmuchany balon poprzez dedykowany obiektyw  hemisferyczny umieszczony  pod  kulą  „na biegunie południowym”. Specjalny algorytm renderuje  obrazy obserwowane i przygotowywane na płaskim prostokątnym ekranie do formy sferycznej. Kule mogą być wykonane w wersji stojącej na postumencie lub podwieszanej pod sufitem.  Wielkości  kul wahają się  w  przedziałach:  od 60cm przy kulach  akrylowych  nawet do kilku metrów dla modeli dmuchanych.
W odróżnieniu od technologii SOS mamy tu możliwość bezpośredniego zbliżenia się do kuli i dotykania jej powierzchni. W wersji interaktywnej możemy nawigować i obsługiwać aplikacje poprzez dotyk. Daje to fantastyczne efekty i wydatnie uatrakcyjnia wyświetlacz.

Unikalny produkt dla reklamy korporacyjnej, ekspozycji targowej, edukacji (np. jako wirtualny globus czy mini-planetarium).

KOPUŁY GEODOME NP (NEGATIVE PRESSURE)


Kopuła geodezyjna podciśnieniowa NP (Negative Pressure) to jedna z najpopularniejszych konstrukcji ekranu sferycznego. Bazuje na wewnętrznym stelażu stalowym bądź z kompozytów, pomiędzy którym umieszczono  dwie powłoki materiałowe. Powłoka zewnętrzna spełnia funkcję tropika namiotu i stanowi jego poszycie. Powłoka wewnętrzna pełni funkcję ekranu projekcyjnego. W procesie wysysania przestrzeni między powłokami ekran projekcyjny napina się wypełniając szczelnie wnętrze kopuły.
Dla funkcjonowania takiego wyświetlacza konieczne jest ciągła praca  agregatu i odpompowywanie (wysysanie) powietrza.

Delta oferuje podwieszane, samonośne kopuły sferyczne a także całe systemowe pomieszczenia cylindryczne zwieńczone kopułami sferycznymi. Do kopuł proponujemy pełne wyposażanie w aparaturę projekcyjną.
W zależność  od  średnicy kopuły  oraz budżetu inwestora, może to być projekcja jedno-obiektywowa, dwu lub wielokanałowa. W komplecie oferujemy media serwery oraz okulary  3D wraz z systemem synchronizacji DCS

 • KOPUŁY GEODOME NP (NEGATIVE PRESSURE)
 • PLANETARIA DMUCHANE
 • PLANETARIA DMUCHANE

PLANETARIA DMUCHANE


PLANETARIA DMUCHANE  to nadmuchiwane (nadciśnieniowe) kopuły to bardzo ekonomiczne rozwiązanie dla przenośnych małych planetariów do zastosowań w placówkach oświatowych. Lekkie, nie wymagające stelaża, idealna do przechowywania, transportu i szybkiego montażu. Projekcja obrazu 2D/3D pionowa, pozioma lub ukośna, 180°x135° lub 180°x180°, realizowana jedno-soczwekowym hemisferycznym systemem projekcji. Dostępne w rozmiarach o średnicach: 4m-10m. W zależności od wielkości kopuły mieszczą 10-40 osób. W komplecie torba transportowa i dmuchawa.

OFERUJEMY :

 • Kopuły  „jednościankowe” wymagające ciągłej pracy dmuchawy dla podtrzymania ciśnienia i wypełnienia balona powietrzem. Po wyłączeniu agregatu powłoka kopuły opada,
 • Kopuły  „jednościankowe” z ringami  umożliwiającymi  noszenie horyzontu. Po wyłączeniu agregatu powłoka kopuły opada,
 • Kopuły dwuściankowe samonośne,  nie powodujące nadciśnienia wewnątrz sfery. Otwarte wrota umożliwiają skorzystanie z seansu przez osoby niepełnosprawne ruchowo

EKRANY SFERYCZNE PERFOROWANE DO PLANETARIÓW


Delta oferuje stacjonarne kopuły metalowe wykonane w technologii sfery z poszyciem z perforowanej aluminiowej blachy. Powierzchnia sfery składa się z wielu elementów (brytów) projektowanych cyfrowo i precyzyjnie dopasowanych ”na zakładkę”, co zapewnia niezrównany poziom jednolitości ekranu projekcyjnego.

Prefabrykowane aluminiowe, równomiernie rozmieszczone konstrukcyjne żebra, zapewniają nośną konstrukcję potrzebną do utrzymania kopuły. Nadają również sztywności podczas zawieszania na łańcuchach lub mocowaniach do ścian i stropów.

Perforacja poszycia zapewnia swobodny przepływ i wymianę powietrza pod kopułą, co upraszcza temat wentylacji i klimatyzacji wnętrza planetarium czy kina sferycznego. Jednocześnie perforacja zapewnia równomierny rozkład systemu nagłośnienia w przestrzeni sfery włącznie z najnowsza technologią dźwięku przestrzennego 3D IOSONO. W innych technologiach wykonania sfer jest to niemożliwe.

Oferujemy najwyższej  klasy produkty dwóch wiodących firm z rynku planetarnego – Astro-Tec oraz Spitz.

 • EKRANY SFERYCZNE PERFOROWANE DO PLANETARIÓW
 • EKRANY SFERYCZNE PERFOROWANE DO PLANETARIÓW
 • EKRANY SFERYCZNE KOMPOZYTOWE
 • EKRANY SFERYCZNE KOMPOZYTOWE

EKRANY SFERYCZNE KOMPOZYTOWE


Oferujemy EKRANY SFERYCZNE KOMPOZYTOWE – kopuły sferyczne sztywne typu hard shell z materiałów kompozytowych oparty na bazie laminatów z włókna szklanego (GRP) lub z włókna węglowego. W  zależności od  średnicy kopuły mogą być wykonane w całości (dla  fi= 2m) lub z kilku elementów do złączenia. Kopuły łączone z elementów dostępne są w standardowym typoszeregu o średnicach : 2.2m, 2.7m, 3.2m, 4m, 5m, 7m, 9m. Większe rozmiary 10-14m – na zapytanie. 

Delta oferuje również montaż i wykończenie wewnętrznej powierzchni ekranowej kopuły „na gotowo” włącznie z laminowaniem i  szlifowaniem spoin oraz malowaniem specjalna farbą projekcyjną do kopuł laminowanych.

EKRANY SFERYCZNE PANADOME


EKRANY SFERYCZNE PANADOME
Oferujemy ekrany sferyczne sztywne typu hard shell z laminatów (GRP) lub z włókna węglowego w postaci ściętej sfery :

ekrany PANADOME – sfera ścięta z góry oraz z dołu o średnicach : 2.2m, 2.7m, 3.2m, 4m, 5m, 7m, 9m. 
ekrany TRUNCATED  DOME – sfera ścięta z góry lub z dołu o średnicach : 2.2m, 2.7m, 3.2m, 4m, 5m

W komplecie z ekranami sferycznymi ściętymi oferujemy specjalizowaną optykę sferyczną oraz profesjonalne projektory instalacyjne.

 

 • EKRANY SFERYCZNE PANADOME
 • DELTA STUDIO DOME
 • DELTA STUDIO DOME
 • DELTA STUDIO DOME

DELTA STUDIO DOME


DELTA STUDIO DOME to autorska konstrukcja inżynierów Delty dla małej kopuły o średnicy 2m, umożliwiającej prezentacje sferyczne dla kilku osób na zasadzie mini-kina sferycznego czy mini-planetarium. Dzięki pochyleniu horyzontu kopuły widz może swobodnie zająć miejsce siedzące w kopule i cieszyć się z bliska prawdziwą projekcja sferyczną 360 stopni. Aluminiowy ring o średnicy rury  fi=5m, do którego mocowana jest kopuła, spełnia również rolę trawersu do mocowania projektorów, głośników lub  innego specjalistycznego sprzętu.

Ponieważ kopuła uniesiona jest na dwóch wspornikach umieszczonych na osi  horyzontu stąd istnieje możliwość zmiany nachylenia kąta horyzontu aż do pozycji pionowej. Otrzymujemy wówczas unikalny wyświetlacz sferyczny w formie pionowej muszli projekcyjnej.

 

WYŚWIETLACZE SFERYCZNE COBRA


Delta oferuje na polski rynek profesjonalne wyświetlacze sferyczne Cobra Curved Display™ oparte na ekranie typu „panadome” (wycinku kuli). Ekrany wyświetlaczy Cobra wykonane są ze sztywnego laminatu ABS mocowanego do systemowej metalowej konstrukcji. Przestrzeń obrazu stanowi ekran sferyczny o wymiarach: średnica ok. 180cm i parametrach projekcji HFOV 150 stopni, VFOV 66 stopni. Projekcję zapewnia projektor 2D/3D o wysokiej rozdzielczości (max. do 4K) oraz lustro sferyczne ukryte w górnym elemencie konstrukcyjnym kopuły.

Cobra oferuje wyświetlacze sferyczne dla symulatorów oraz system dla wideokonferencji – Cobra Conference ™. Cobra Conference ™ to nowoczesny, zintegrowanym systemem wideo-konferencyjny wysokiej rozdzielczości. Platforma obsługuje wszystkie oprogramowania do obsługi konferencji oparte na systemie Windows.

 • WYŚWIETLACZE SFERYCZNE COBRA
 • WYŚWIETLACZE SFERYCZNE COBRA
 • WYŚWIETLACZE SFERYCZNE COBRA
 • WYŚWIETLACZE SFERYCZNE COBRA
 • EKRANY CYLINDRYCZNE
 • EKRANY CYLINDRYCZNE

EKRANY CYLINDRYCZNE


Wykonujemy ekrany cylindryczne stanowiące wycinek walca. Powierzchnię ekranową stanowią specjalizowane elastyczne płótna projekcyjne które są napinane na ramy konstrukcyjne. Projekcja może być zrealizowana od  frontu lub jeśli  pozwala na to przestrzeń pomieszczenia również jako projekcja tylna.
Ze względu na zjawisko ogniskowania dźwięku w strefie wewnętrznej walca w pomieszczeniu przeznaczonym na instalację wykonujemy adaptację akustyczną w celu zapewnienia optymalnych warunków emisji  dźwięku.

OPTYKA SFERYCZNA


Oferujemy profesjonalne obiektywy sferyczne światowych producentów optycznych. Popracujemy m.in. z  Navitarem, Elumenati, Goto. Projektujemy i instalujemy układy optyczne dla pojedynczych wyświetlaczy sferycznych takich jak proste mobilne dmuchane planetaria szkolne, jak również skomplikowane systemy wielokanałowe dla pełnych powierzchni sferycznych full dome w planetariach i kinach 360. Realizujemy  również projekcję sferyczną dla powierzchni walcowych czy wycinków sfery (panadome) w profesjonalnych symulatorach wielozadaniowych.

Oferujemy obiektywy do wybranych modeli profesjonalnych projektorów instalacyjnych takich marek jak: Barco, Christie, Sony, Optoma, Panasonic, Eiki, Norxe.

 • OPTYKA SFERYCZNA
 • OPTYKA SFERYCZNA
 • LUSTRA SFERYCZNE DO PROJEKCJI

LUSTRA SFERYCZNE DO PROJEKCJI


LUSTRA SFERYCZNE DO PROJEKCJI – FSG SPHERICAL MIRRORS 

Delta jest importerem luster sferycznych dla planetariów przenośnych oraz komercyjnych instalacji planetarnych i kin 360. W wielu przypadkach lustro sferyczne okazuje się optymalnym rozwiązaniem w szczególności przy ograniczonym budżecie. Jednoczenie lustra sferyczne doskonale się sprawdzają w projekcjach na powierzchnie sferyczne dla małych wyświetlaczy typu panadome, np. w systemie COBRA.

Dla projekcji sferycznych z wykorzystaniem lustra należy stosować specjalne oprogramowanie z dedykowanym algorytmem korekcji geometrycznej obrazu.  

PROJEKTORY


W naszych instalacjach projekcji sferycznych stosujemy projektory instalacyjne światowych marek Barco, Christie, Sony, Optoma, Panasonic do których posiadamy optykę sferyczną i które gwarantują stabilną pracę oraz zachowanie jednolitych parametrów optycznych. Jest to istotne w projekcjach „wielokanałowych” gdzie obraz składany jest z wielu projektorów.

W szczególności polecamy projektory laserowe dające najstabilniejsze warunki pracy i umożliwiające montaż w dowolnym położeniu. Dodatkowo projektory laserowe charakteryzujące się bardzo dużą żywotnością źródła światła. W projektorach Barco dochodzi ona do 60 000 godzin!

 • AUTOKALIBRACJA
 • AUTOKALIBRACJA
 • AUTOKALIBRACJA
 • AUTOKALIBRACJA

AUTOKALIBRACJA


Autokalibracja to w projekcjach sferycznych niezastąpione narzędzie. Proces auto kalibracji oparty jest na kamerze lub kilku kamerach śledzących, wyposażonych w sferyczne obiektywy oraz na specjalistycznym oprogramowaniu, które analizuje obserwowany obraz i automatyczne „skleja” poszczególne fragmenty obrazów cząstkowych (kanałów) wyświetlanych z poszczególnych projektorów. W efekcie na zakrzywionej powierzchni otrzymujemy jednorodny, wyrównany pod względem geometrii i kolorystyki obraz.

Delta wykonuje systemy auto kalibracji dla profesjonalnych środowisk symulacyjnych oraz obiektów fulldome – planetariów,  kin cyfrowych 360 , wycinków sfery. W tym zakresie współpracujemy z firmą VIOSO oferującą narzędzia do auto-kalibracji statycznej oraz auto-kalibracji w czasie rzeczywistym.

MEDIA SERWERY Z W&B


Oferujemy specjalizowane stacje robocze dla realizacji projekcji sferycznych. Dzięki wbudowanym procesorom W&B media serwer umożliwia wyświetlanie obrazu na każdej zakrzywionej powierzchni projekcyjnej. Nasze urządzenia obsługują ponadto aktywne i pasywne systemy stereo.

Media serwer realizuje zarówno treści zapisane na dysku wewnętrznym urządzenia jak również umożliwia renderowanie i wyświetlanie nieskompresowanego kontentu na żywo w czasie rzeczywistym. Każda stacja graficzna dostarczana jest z dedykowanym oprogramowaniem, które współpracuje płynnie z systemem operacyjnym sprawiając, że każda aplikacja jest gotowa do wyświetlenie dużych formatów w wysokich rozdzielczościach. Serwery pracują autonomicznie lub przy dużych formatach obrazów są łączone w większe systemy obliczeniowe.

Oferujemy urządzenia światowych producentów, m.in. 7th Sense,Vioso,Barco…

 • MEDIA SERWERY Z W&B
 • MEDIA SERWERY Z W&B

Partnerzy technologiczni